Cookies on this website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you click 'Continue' we'll assume that you are happy to receive all cookies and you won't see this message again. Click on 'Find out more' to see our Cookie statement.

Appointed

Name

Field

Destination after Glasstone Fellowship

2021

Bálint Koczor

Materials

 

2021

Patricia Rodriguez Macia  

Chemistry

 

2021

Adam Sedgwick

Chemistry

 

2020

Yujia Qing

Chemistry

 

2019

Daniel Woodhouse

Mathematics

 

2019

Pu Zhao

Chemistry

 

2018

Rebecca Bowler

Physics

Ernest Rutherford Fellowship, Oxford

2018

Sarah Rugheimer

Physics

 

2017

Guillaume Chomicki

Plant Sciences

NERC IRF Fellowship, University of Durham

2017

Mohammadmahdi Yazdi

Mathematics

Titchmarsh Fellowship, University of Oxford

2016

Jennifer Le Roy

Materials

Marie Curie Fellowship, University of Oxford

2016

Ellis O'Neill

Plant Sciences

PI, University of Nottingham

2016

Hamish Yeung

Chemistry

Lecturer, University of Birmingham

2015

Arijeet Pal

Physics

Lecturer, University College London

2015

Robert Van Gorder

Mathematics

Senior Lecturer, University of Otago

2014

Sara Motta

Physics

Research fellow, University of Oxford

2014

Xuancheng (Fernando) Shao

Mathematics

Assistant Professor, University of Kentucky

 

Appointed

Name

Field

2013

Paul Saines

Chemistry

2012

Douwe Bonthuis

Physics

2012

Sophie Rousseaux

Chemistry

2011

Kirsten Christensen

Chemistry

2011

Stephanie Simmons

Materials

2011

Andrea Vedaldi

Engineering Science

2009

Leigh Fletcher

Physics

2009

Carla Galinha

Plant Sciences

2008

Jamie Warner

Materials

2008

Celia Webby

Chemistry

2007

Anas Jarjour

Physics

2007

Asel Sartbaeva

Chemistry

2006

Kate Land

Physics

2006

Chui Fan Lee

Physics

2005

Amanda Barnard

Materials

2005

Paul Goddard

Physics

2004

Angela Hay

Plant Sciences

2004

Misha Turlakov

Physics

2003

Brent Doran

Mathematics

2003

Ivette Fuentes-Guridi

Physics

2002

K S Hewitson

Chemistry

2002

S-J Yoon

Physics

2001

P Dellar

Mathematics

2001

K Rietsch

Mathematics

2000

J P Garrahan

Physics

2000

T R Walsh

Materials

1999

D Novikov

Physics

1999

C Vallance

Chemistry

1998

A Oral

Materials

1998

S Wilsey

Chemistry

1997

Z Yua

n Physics

1997

S Zane

Physics

1996

V A Noyes

Physics

1996

M Tsiantis

Plant Sciences

1995

J R Galsworthy

Chemistry

1995

M Oxborrow

Physics

1994

A Lopez

Physics

1994

J G Michels

Physics

1993

I D Reid

Engineering Science

1993

P Joireman

Chemistry

1993

U Kües

Plant Sciences

1992

M Bordeau

Physics

1992

A M Chippendale

Chemistry

1992

K-L Choy

Materials

1992

A Fisher

Chemistry

1992

K Wood

Computer Science

1991

E Lee

Chemistry

1991

M May

Plant Sciences

1991

F Moneger

Plant Sciences

1991

C Nairn

Engineering Science

1991

L-M Peng

Materials

1990

C Chai

Chemistry

1990

S J Heyes

Chemistry

1990

R Murphy

Plant Sciences

1990

A K Petford-Long

Materials

1990

A Rodger

Chemistry

1990

S Sarkar

Physics